تاریخچه دسته گل عروس و پرتاب کردن آن در آخر مراسم عروسی

دسته گل عروسی چیست؟

بدون شک همه ما در مراسمات عروسی زیادی شرکت کرده ایم و در هر کدام از‌ آنها مشاهده گر دسته گل‌‌‌‌های زیبا با ظاهر و شکل متفاوت در دستان عروس بوده ایم. از گذشته‌‌‌‌های دور تا به امروز، دسته گل عروس پای ثابت و همیشگی مراسمات عروسی بوده است. حضور دسته گل نه تنها موجب افزایش زیبایی و شکوه عروس می‌شود بلکه فضای مراسم را در زیباترین و با ابهت ترین شکل ممکن تزیین می‌نماید. دسته گل عروسی یکی از لوازم مهم و ضروری در مراسمات عروسی به شمار می‌آید که نماد زیبایی و خوش اقبالی برای عروس است. عروس خانم ها با قرار دادن دسته گل خود نزدیک سینه، دست در دست داماد پیش به سوی مهمانان قدم بر می‌دارند. در واقع دسته گل عروسی نشان گر یک شروع بزرگ و بی پایان عاشقانه است. نوع چیدمان گل‌‌‌‌های آن، رنگ و ترکیباتی که به هنگام تزئین دسته گل به کار گرفته می‌شود می‌تواند حامل پیااست که احتمالاً شما از آن بی خبر هستید. گل ها به راحتی می‌توانند گویای زبان عشق و زیبایی باشند.‌ آنها به راحتی احساسات درونی ما را نشان می‌دهند. به همین خاطر است که در مراسمات عروسی نمی‌توانند بی تفاوت از کنار دسته گل عروس رد شوند. اما به راستی تاریخچه دسته گل عروسی چیست و از کجا نشات می‌گیرد؟

تاریخچه دسته گل عروس

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه دسته گل عروس بیندازیم باید به زمان‌‌‌‌های خیلی قبل یعنی یونان باستان بازگردیم. زمانی که عروسی ها کاملاً متفاوت تر از عروسی‌‌‌‌های امروزی برپا می‌شدند. در آن زمان دسته گل عروس وجود نداشت. بلکه گل ها و برگ هایی را با هم تزئین می‌کردند و آن را هم به دست عروس می‌دادند و به لباسش آویزان می‌کردند. اعتقادات مردم آن زمان بر این بود که با ترکیب و چیدمان گل‌‌‌‌های متنوع گیاهی، عروس را از شیاطین دور کرده و فرشته ها را به دور او جمع می‌کردند. به مدت چندین قرن این رسومات ادامه داشت تا اینکه رفته رفته و به مرور زمان، مزون‌‌‌‌های لباس عروسی و دسته گل عروس به وجود آمدند. همچنین می‌توان به عروسی هایی که در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا برپا می‌شدند اشاره کرد که این سنت و آداب و رسوم، با اضافه کردن گل‌‌‌‌های زیباتری مانند گیلاس، رز و گل هایی با بوی شیرین تحولات عظیمی پیدا کرد. در این دوران دسته گل عروس و قرار دادن آن در دستان عروس به معنای کامیابی و خوش یمنی عروس در آینده است و رسم بر این بود که دختران مجرد و ازدواج نکرده، قسمتی از دسته گل عروس را بردارند تا به این شیوه، بخشی از بخت و اقبال عروسی به‌ آنها نیز انتقال یابد. در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا، انتخاب دسته گل عروس به دستور و سلیقه وی صورت می‌گرفت. اما امروزه این آئین از بین رفته و معمولاً دسته گل عروسی با توجه به سلیقه شخصی عروس خانم ها انتخاب و تزئین می‌شود.

پرت کردن دسته گل عروس

یکی از رسم و رسوماتی که آن را به مراتب در انواع مراسمات عروسی مشاهده کرده ایم پرت کردن دسته گل عروس است. این رسم که معمولاً در پایان مراسم عروسی اجرا می‌شود توسط عروس خانم ها به سمت مهمانان مجرد پرتاب می‌گردد. درست در همان زمانی که افراد مجرد در اقوام و آشنایان دستان خود را بالا آورده و برای دریافت دسته گل عروس تلاش می‌کنند. نفری که موفق به دریافت آن به هنگام پرتاب دسته گل توسط عروس می‌شود بخت او باز شده و اولین نفری است که بعد از عروس ازدواج می‌کند. در واقع پرتاب دسته گل عروس به سمت مهمان‌‌‌‌های مجرد حاضر در عروسی، نه تنها یک کار بسیار قشنگ و زیبا است و به مراسم عروسی یک پایان عاشقانه و جذاب می‌دهد بلکه این سنت زیبا و به یاد ماندنی، به نسل‌‌‌‌های بعد نیز منتقل می‌شود. درباره رسم پرتاب کردن گل عروس، باید این را بدانیم که تاریخچه آن به زمان‌‌‌‌های خیلی قدیم باز می‌گردد. اما نحوه ی اجرای آن به شیوه‌‌‌‌های دیگری بود. در آن زمان به هنگام پایان عروسی مهمانان مجرد تکه ای از لباس عروس را به عنوان باز شدن بخت خود از عروس می‌گرفتند. لازم به ذکر است که در آن زمان لباس عروس گران قیمت و تجملی نبود و عروس آن را با کمال میل انجام می‌داد.

رسم پرتاب کردن گل عروس

به طول کلی رسم پرتاب کردن گل عروس به سوی مهمانان مجرد حاضر در جمع، رسم و آئینی است که از کشور انگلستان وارد فرهنگ و سنت ایرانی شده است. آیا می‌دانید چرا رسم پرتاب کردن دسته گل عروس ابداع شده است؟ آیا کنون به علت انجام این کار زیبا و متفاوت اندیشیده اید؟ هنوز هم در بسیاری فرهنگ‌‌‌‌های دیگر به ویژه کشور‌‌‌‌های اروپایی برداشتن و بردن تکه ای از لباس عروس به عنوان خوش یمنی و یادگاری یکی از رسومات قدیمی است. طبیعتاً هیچ عروسی دوست ندارد لباس شیک و مجللش را در شب عروسی تکه پاره کنند. به همین خاطر رسم پرتاب کردن گل عروسی برای تمامی مهمانان مجرد ابداع شد تا به این شیوه جلوی پاره پاره شدن لباس نازنین و بسیار زیبای عروس خانم ها را بگیرند. سال‌‌‌‌های بسیار طولانی است که در فرهنگ ایرانی، از این رسم رسوم زیبا و دیدنی در مراسمات عروسی استفاده می‌شود.

دسته گل در دست عروس نماد چیست؟

دسته گل در دست عروس نماد زیبایی و انتقال عشق و محبت است. نشانه خوش اقبالی و خوش یمنی است که برای تمامی عروس خانم ها آرزو می‌شود. به طبع انتخاب دسته گل عروسی و هماهنگ ساختن آن با سایر لوازمات مرتبط با مراسم عروسی، برای عروس خانم ها بسیار حائز اهمیت است.اینکه چه دسته گلی را در دست بگیرد که با لباس و تشریفات مربوط با عروسی هماهنگ باشد برایش بسیار مهم است. اما این فقط ظاهر قضیه است. زیرا شاید هر کدام از عروس خانم ها ندانند هر کدام از گل‌‌‌‌های موجود در دسته گل، چه مفهومی را با خود به همراه دارند و چه پیامی را به اطرافیان منتقل می‌کند. بنابراین لازم است به هنگام انتخاب دسته گل عروسی، از گرفتن گل‌‌‌‌های نامربوط خودداری شود تا پیام اشتباهی به اطرافیان منتقل نگردد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا ما در تماس باشید